16 min read

360° Výlet: Polská cesta k Mořskému Oku ve Vysokých Tatrách: expedice tatranskými skvosty pro VR brýle.

Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry

Přestože bydlím na okraji Jeseníku a do Beskyd to mám co by kamenem dohodil, ve Vysokých tatrách jsem byl poprvé v životě. Svou premiéru jsem si odbyl, ale neobvykle z Polské strany.

Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry

Mořské oko, známé také jako Morskie Oko, představuje jedno z nejohromujících a malebných míst v polských Tatrách, které nesmíte vynechat při své cestě do této malebné oblasti. Ležící v údolí obklopeném vrcholy vysokých hor, je to krásné jezero, které okouzlí každého cestovatele svou nepopsatelnou atmosférou. Jasná modrá voda, obklopená zelenými lesy a obřími skalnatými stěnami, vytváří dojem přírodního ráje.

Ať už jste nadšenec dobrodružství, milovník přírody nebo fotograf, Mořské oko se stane pro vás nezapomenutelným zážitkem. Každý krok směrem k tomuto tajemnému jezeru je plný krásy a vzrušení. Takže vezměte své batohy, vyrazte na túru a připravte se na nezapomenutelný zážitek v srdci polských Tater.

Cesta na Morskie / Mořské Oko

Cesta na Morskie / Mořské Oko

Snadný přístup k Mořskému oku prostřednictvím pohodlné asfaltové cesty usnadňuje návštěvu tohoto oblíbeného místa. Oáza je často vyhledávaná i rodiči s kočárky, a to díky možnosti zkrácení cesty nahoru a dolů prostřednictvím koňských povozů, které přepravují turisty po celý rok až do místa nazývaného Włosenica.

Zde lze nalézt občerstvení a toalety, což zajišťuje dostupnost pro rodiny s dětmi, méně zkušené turisty a seniory, kteří by již neměli odvahu podniknout delší výstupy do hor.

Od točny povozů (Włosenica) zbývá posledních 1600 metrů, které každý návštěvník absolvuje pěšky. Na konci asfaltové cesty se odhaluje úchvatný pohled na jezero a okolní vrcholy, dosahující výšek přes 1000 metrů. Při výstupu na toto malebné místo zajišťuje cesta nahoru od záchytného parkoviště pohledy na nádhernou přírodu a panoramatické výhledy, a to v průběhu přibližně 2,5 hodiny.

Cesta na Morskie / Mořské Oko

Zeměpisné údaje

Morskie / Mořské Oko je největší jezero nejen ve Vysokých Tatrách, ale i v celém tatranském pohoří. S rozlohou 34,93 ha, maximální hloubkou 50,8 m a nacházející se v nadmořské výšce 1395,4 m, je toto jezero skvostným přírodním úkazem. Leží v údolí Dolina Rybiego Potoku v Polsku, kde jej obklopují majestátní Rysy. S obvodem 2613 m, délkou 862 m a šířkou 566 m tvoří malebný koutek v horizontu. Morskie Oko, s objemem vody 9 935 000 m³, představuje ledovcové jezero s unikátní atmosférou a historickým významem, odrážejícím geologický vývoj regionu ve Vysokých Tatrách

360° VR Video pro Meta Quest / Apple Vision Pro brýle (Virtuální realita)

.MŮJ TIP:
Video je nejlepší sledovat v brýlích určených pro virtuální realitu (Meta Quest / Apple Vision Pro), doporučuji přepnout na nejlepší kvalitu videa (nastavení / kvalita / 2160s 4K video).

Nejbližší větší města 🚙

 • Zakopané (22 km) 🇵🇱
 • Poprad (50 km) 🇸🇰
 • Liptovský Mikuláš (100 km) 🇸🇰

Cesta na Morskie / Mořské Oko
Cesta na Morskie / Mořské Oko

Zajímavosti o destinaci Morskie / Mořské Oko

V období 1927–1931 hostilo toto místo závody automobilů do vrchu Tatra, známé jako Międzynarodowy Wyścig Tatrzański. Trasa z Lysé Poľany k Morskému oku měřila 7500 m a závody uspořádal Krakowski Klub Automobilowy.

V letech 1930 a 1931 byl tento závod začleněn do Mistrovství Evropy v automobilových závodech do vrchu. Vítězem v roce 1930 byl Hans Stuck s vozem Austro-Daimler ADR 3.6, zatímco v roce 1931 triumfoval Rudolf Caracciola na voze Mercedes-Benz SSKL.

Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry

Užitečné informace

Turistická trasa Morskie / Mořské Oko 🏔

Trasa zde.
Pozor! V zimních měsících může na asfaltu ležet zmrzlá vrstva sněhu – doporučuji nesmeky.

Časová náročnost ⌛️

2h 50min (pěšky), 1h (koňským povozem – v provozu celoročně).

Kde zaparkovat? 🚙

Entry point to TPN – Palenica Białczańska (Cena 40 złotych / 12/2023)

Vstupné (12/2023)

Dospělý 8 zlotých, Koňský povoz 50 zlotých (osoba).

Kde se najíst v okolí? 🍔

Nahoře po výstupu je restaurace.

Kde se ubytovat v okolí? 🛎

Hotel Tatra

Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry

Další turistické tipy v okolí

 1. Tichá Dolina (Tichá Dolina):
  Klidná a malebná dolina v Tatrách, ideální pro pěší turistiku a obdivování přírodního klidu.
 2. Národní park Ojcowski (Ojcowski Park Narodowy):
  Západně od Krakova, s úchvatnými skalními útvary, zříceninami hradu a překrásnou přírodou.
 3. Dunajec River Gorge (Przełom Dunajca):
  Scenická soutěska řeky Dunajec odděluje polské Pieniny od Slovenska, nabízí možnost plavby na člunu a úchvatné výhledy.
 4. Wieliczka:
  Slavná solná důlní oblast, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Má jedinečné solné jezírko a podzemní kapličky vytesané ze soli.
 5. Zakopane:
  Horské letovisko s možností lyžování, pěší turistiky a nádhernými výhledy na Tatry.
 6. Dolina Kościeliska (Kościeliska údolí):
  Přírodní rezervace s malebným údolím a zajímavými skalními útvary. Nachází se nedaleko Zakopane.
 7. Bešeňová:
  Slovenské aquaparky nabízející širokou škálu vodních atrakcí a odpočinkových možností.

.MŮJ TIP:
360° videa na mém YouTube kanálu. Procházím se krásnými kouty přírody a zachytávám každý okamžik pomocí revoluční technologie – kamerou, která zaznamenává svět kolem mě v 360° stupních. Tyto okouzlující momenty vám přináším prostřednictvím virtuální reality na mém YouTube kanálu. Stačí si nasadit virtuální brýle a ponořit se do úžasných scenérií.

.MŮJ TIP:
Přidejte se ke mně na Instagramu a nezmeškejte žádné příběhy a krátká videa (Reels) z mých aktuálních výletů do přírody. Buďte v obraze a přihlaste se k odběru pro pravidelné aktualizace!.

Fotografie Morskie / Mořské Oko

Níže pár fotografií z výletu, který jsem zachytil v 360° VR Video pro Meta Quest / Apple Vision Pro brýle (Virtuální realita), video si můžete pustit na mém YouTube kanálu.

Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry
Morskie / Mořské Oko – Vysoké Tatry

Shorts Morskie / Mořské Oko